Златни факти - факти за златото (част 3)
Златни факти - факти за златото (част 2)
-
Сателити от злато
Злато има не само в космическите совалки. Блясковият метал е перфектен рефлектор и това го превръща в идеалния материал за облицоване на сателити. Тънкото златно фолио, което покрива повърхността на сателитите рефлектира слънчевата светлина и ги предпазва от силното топлинно излъчване.
-
Яйцата на Фаберже
Петър Карл Фаберже е един от най-големите майстор-златари на всички времена и несъмнено най-прочутият. Той е придворен бижутер на руския царски звор, а световна слава му носят неговите „великденски яйца“. Те са истински бижутерски шедьоври ! Фаберже успява да изработи 50 яйца, от които 42 са запазени и до днес, а 8 безследно изчезнали.
-
Българското злато
Най-старите златни украшения в света не са намерени в някоя древна Египетска гробница, а в некропола край Дуранкулак ! 24-каратовите златни накити и фигурки от каменно-медната епоха предизвикват истинска археологическа сензация, когато през 1972 г. Един багерист случайно се натъква на тях. Златото датира от около 5000 години преди Христа.
-
Треска за Злато
На 24 януари 1848 г. Един агроном на име Джон Сатър открива буца злато в ранчото си в Сакраменто. С това поставя началото на познатата ни от романите на Джак Лондон треска за злато в Калифорния. Като обезумели от мечтата за бързите пари, хората се стичат като лавина в американския щат, където избухва легендарната жестока битка за злато.
-
Испанския крадец
Испанецът Франсиско Писаро влиза в историята не само като завоевател на Империята на Инките, но и като най-големият крадец на злато в света. Той и неговата войска пленяват вожда на инките Атахуалпа като искат нечувано голям откуп за него. Въпреки предложените от инките 59 157 кг. Злато 11 793 кг. Сребро в замяна на вожда, Писаро не удържа на думата си и безмилостна го екзекутира.
-
Тайнственото Езеро
На територията на днешна Колумбия, в Андите, възниква една легенда – легендата за „Златният град“. Древен ритуал по провъзгласяването на нов върховен вожд на племето муиски слага началото на един тайнствен мит. Изпълнявайки ритуала, хората от племето поръсвали бъдещия вожд със златен прашещ. Качвали го на сал, натоварен със златни дарове за боговете и поемали с него на плавания по езерото Гуатавита.
-
Златният град
В средата на езерото се отдавали на молитви и пускали златните дарове един по един във водата. Около 1530г. конкистадорът Гонзало Хименес де Касада става свидетел на този тайнствен ритуал и така тръгва легендата за Златния град Ел Дорадо. Мнозина авантюристи са опитвали да открият точното местонахождение на Златният град.