Златни факти - факти за златото (част 2)
Златни факти - факти за златото (част 1)
-
Най-много злато има в ........
Къде има над 8000 тона злато на едно място?
Във Форт Нокс, щата кентъки. Там се намира най-известният златен резерв в света – този на САЩ. Съединените щати нямат конкуренция по запасите си на злато в света. Техният златен резерв е почти толкова голям, колкото този на Италия, Франция и Германия взети заедно.
-
След САЩ, Германия се нарежда на второ място по златни резерви в света. Централната банка на Германия разполага с 3 403 тона злато.
-
А България ?
Къде стои България в световната ранглиста ?
Златните резерви на БНБ в края на август 2010 възлизат на 40,4 тона. Това класира страната на 43-то място в света.
-
Цената на златото
Управителят на Кралският монетен двор Исак Нютон пръв определя цената на златото през 1717 година.Една трой унция злато той приравнява на малко повече от 4 лири. Тази стойност на златото се запазва фиксирана близо 200 години. За заслугите си към Монетният двор и постиженията си в областта на науката Нютон е удостоен с благородническата титла „сър“.
-
Златото на глупака
Не всичко, което блести е злато. Минералът пирит често изиграва лоша шега на златотърсачите – любители. Той измамно много прилича на злато и затова го наричат „златото на глупака“. Минералът е бляскава повърхност от мед, желязо, злато, сребро, кобалт, цинк и никел.
-
Златни контакти
Не случайно контактите в совалките са от чисто злато. Златото е отличен електропроводник, не корозира и това са две доста основателни причини за неговото използване в космонавтиката. Тези негови качества гарантират 100% функционалност на контактите в Космоса, а както знаем там условията са доста екстремни. Във всяка космическа совалка има повече от 40 кг. Злато.